WordPress’i kullanan arkadaşların genellikle bildiği gibi WordPress’te oldukça fazla hata ve sorun oluşabilmektedir. WordPress Beyaz Sayfa Hatası da bunlardan biridir. Bu hatanın bir çok sebebi vardır. Bu hataya yüklediğiniz temalar, eklentiler ve yaptığınız güncellemeler sebep olabilir. Hata hakkında sizlere farklı çözüm önerileri önereceğiz. Sizlerde bu önerileri sırasına göre uygularsanız çözüme ulaşacağınızı düşünüyoruz. Tabi önce hatanın kaynağını bulup sorunu ona göre çözmenizde fayda var. Hatayı anlamak için tema değiştirebilirsiniz, eklentilerinizi kaldırabilirsiniz ve manuel olarak wordpress güncelleyebilirsiniz.

Eklentiler Beyaz Sayfa Hatası verebilir.

Hata oluşmadan önce bir eklenti yüklediniz mi? Cevabınız evet ise bu soruna bir eklenti sebep olmuş olabilir. Öncelikle ftp klasörünüze girip wp-content içerisindeki “plugins” isimli dosyanızın ismini “not” veya başka bir isim ile değiştirin. Tekrar sitenize girdiğinizde eğer sorun çözüldüyse yüklemiş olduğunuz bir eklentiden kaynaklanmıştır. Şimdi bakalım hangi eklenti beyaz sayfa sorunu veriyor. Ftp üzerinden tekrar dosyanın adını plugins yapın ve tek tek eklentileri etkisizleştirin. Her bir eklentiyi etkisizleştirdikten sonra sitenizi kontrol edin ve en son hangi eklentiyi etkisizleştirdiğinizde sorun çözüldüyse o eklentiyi sitenizden kaldırıp sitenizi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Temalar Beyaz Sayfa Hatasına Sebep olabilir.

Üstteki çözümü denediniz ve sorununuz çözülmedi mi? Sorun temadan kaynaklanabilir. WordPress’in kendi temalarından birini yükleyip aktifleştirerek sorunu çözüp çözmediğinizi görebilirsiniz.

Yapılan Kod Değişiklikleri Beyaz Sayfa Hatasını Tetikler.

WordPress içerisindeki bazı dosyalarda yapmış olduğunuz kodsal değişiklikler soruna sebep olmuş olabilir. Bu konuda sorununuzu çözmek için WordPress’i indirip wp-admin ve wp-includes isimli dosyaları tekrar yükleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Wp config Dosyası Beyaz Sayfa Hatası Verebilir.

Sorun wp-config üzerinde yaptığınız değişikliklerden de kaynaklanabilir. Ana dizindeki wp-config.php dosyasını notepad++ ile açıp kodlama kısmından UTF-8 yapıp ANSI olarak kodla seçeneğini yapabiliriz. Eğer siteyi ilk kurduğunuzda beyaz sayfa hatası ile karşılaştıysanız bu sizin sorununuzu çözecektir.

Sunucu Yüzünden Bez Sayfa Hatası Alınabilir.

Sunucunuzun safe modunu değiştirin. php.ini dosyası bazı hostinglerde mevcuttur. On/Off şeklinde değiştirerek sizde deneyebilirsiniz. Ancak sunucunuzda böyle bir özelliği size kısıtlamışta olabilirler. Kullanmış olduğunuz hosting firması ile görüşebilirsiniz.

Wp- Config Dosyasına yetki verme

Wp-config dosyasının yetkisini artırmak adına aşağıdaki kodları ekleyebilirsiniz.

define(’WP_MEMORY_LIMIT',’64M');

Wp-config dosyasına aşağıdaki kodları ekleyin.

error_reporting(E_ALL); ini_set(‘display_errors’, 1);
define( ‘WP_DEBUG’, true);

Php ini Dosyasının Limitlerini Yükseltin

php.ini dosyası ile limitleri yükseltin. Aşağıdaki kodları php.ini dosyasına ekleyin veya aşağıdaki gibi limitleri yükseltin.

** Trick for long posts */ ini_set(‘pcre.recursion_limit’,20000000); ini_set(‘pcre.backtrack_limit’,10000000);

Eğer tüm bu maddelere rağmen WordPress beyaz sayfa hatası devam ediyorsa son olarak yapmamız gereken tek bir şey kaldı.

Son; Wp-includes dosyası içinde yer alan pluggable.php dosyasının başına aşağıdaki kodu ekleyelim.

<?php ob_start(); ?>

Umarım sorununuz düzelmiştir.