iyiblog.net in açılış amaçlarından biride buydu aslında. İnsanların nasıl yapılır sorularına yanıt vermekti.WordPress site taşıma yada siz hosting taşıma peki nasıl yapılıyor ? Öncelikle sitenizin barınmış olduğu firmada hosting panelinin cpanel mi yoksa pleks mi yada drictadmin mi olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Aslında mantık aynı ancak panel kullanımları farklı olacaktır. En yaygın kullanılan hosting paneli cpaneldir ve taşıma işlemi oldukça basittir.Dilerseniz önce cpanel üzerinden taşıma işlemlerini adım adım anlatmak istiyorum sizlere.

Cpanel – WordPress site taşıma

1 – Kullanıcı bilgileri

Hizmet almış olduğunuz hosting firmasından cpanel kullanıcı adı ve şifrenizi almanız gerekmekte. Ayrıca taşıma yapacağınız firmandan da hosting cpanel bilgilerinizi almalısınız.Bu bilgiler doğrultusunda diğer adımlara devam edebilirsiniz.

2- Panel girişi ve yedek oluşturma.

Cpanelde genelde domain.com/cpanel şeklinde yada domain.com:2082 şeklinde cpanele erişim sağlayabilirsiniz.Erişim sağlayıp kullanıcı bigilerinizi girdikten sonra yedek oluşturmanız gerekiyor.Sırası ile bu adımları takip edin lütfen: Files bölmesinden Backup Butonuna tıklayın.

Gelen ekrandaki işaretlemiş olduğum butona tıklamanız gerekiyor.

Butona tıkladıktan sonra yeni pencerede açılan sayfa içerisinde yine işaretlemiş olduğum alana tıklıyoruz.

Bu aşamadan sonra yedek işlemi başlayacak.Dosya boyutuna göre işlem 1-20 dakika arası sürebilir.İşlem bittikten sonra işaretlemiş olduğum şekilde bir link indirmeye müsait olacak ve tıkladığınızda yedeğiniz inecektir.

 

3- Yedek Dosyalarını Hazırlama.

İndirmiş olduğunuz cpanel site yedeği size tek bir dosya şeklinde rar uzantılı olarak verilir. Rar dosyasını dışa çıkar diyerek tüm dosyaları masa üstüne çıkarınız.Dosyaları çıkardıktan sonra şimdi site taşıma işleminin ilk aşaması olan sql taşıma işlemini yapacağız. Bunun için yeni hosting panelimizden databese oluşturacağız.

Adımlar: Databases / MySQL Databases

Daha sonra açılan ekranda karşınıza gelen alana database ismini yazıyoruz ve Create Database butonuna tıklıyoruz.Hemen database oluşacaktır.

Hemen aynı sayfada bulunan kullanıcı oluşturma işleminide aşağıdaki şekilde yapıyorsunuz. Lütfen bilgilerinizi not alın lazım olacak çünkü.

Kullanıcı ve database oluşturduktan sonra bunları eşleştirmemiz gerekiyor. Yine sayfadan ayrılmadan aşağıdaki şekilde eşleştirmeyi yapıyoruz.

Add butonuna tıkladıktan sonra yei sayfa açılacak.Buradan tüm tikleri atıyoruz ve eşleştirme işlemimiz bitiyor. Artık database ve kullanıcımız hazır.

4- Sql – Database yükleme işlemi.

Bu adımda almış olduğumuz yedek dosyası içinde Mysql isimli bir klasör olacak. O klasör içinde bulunan sql uzantılı yedeğimizi import edeceğiz.Önce cpanel ana sayfaya geliyoruz ve Phpmyadmin e giriş yapıyoruz.

Açılan yeni sayfada ekranın size göre sol tarafında oluşturduğumda database ismi görünecek.Ona tıklıyoruz ve üst kısımda buluna içe aktar sekmesine giriyoruz.Açılan sayfada indirmiş olduğumuz yedek dosyası içinde bulunan mysql klasöründeki yedeğimizi seçiyoruz ve git butonuna tıklıyoruz. İşlem dosya boyutuna göre uzun sürebilir.

Yükleme bittikten sonra buradaki işlemimiz tamamlandı.Bir sonraki adıma geçin.

5- Dosyaları upload etmek.

Bu adımda indirdiğimiz yedekte bulunan dosyaları yeni sitemizin hostuna upload edeceğiz. İndirmiş olduğunuz yedek içinde Homedir klasörüne giriyorsunuz.Orada public html dosyası yer alır o dosya içine giriyoruz yine ve karşımıza gelen tüm dosyaları seçip arşive ekle diyoruz. Arşif tipi kesinlikle zip olmalı.Dosya boyutuna göre işlem uzun sürebilir.İşlem bittikten sonra cpanel ana sayfasında aşağıdaki butona tıklıyorsunuz.

Açılan sayfada upload’a tıklıyoruz ve dosyamızı seçiyoruz.Seçtikten sonra otomatik olarak yükleme işlemi başlar.Bu aşamada beklemeniz gerekiyor uzun sürebilir.( Dosyalarınızı yüklemeden önce public_html klasörüne girmeyi unutmayınız.Public_Html klasörü içinde upload linkine tıklayınız.

Yükleme işlemi bittikten sonra sayfayı kapatın ve public_html klasörü içerisinde yüklemiş olduğunuz zip uzantılı yedeği göreceksiniz.Sağ tıklayıp dışa aktar demeniz gerekmekte.Dışa aktar dedikten sonra dosyalarınızı taşıma işlemi bitmiş olacak.Son bir adım kaldı sabredin.

Dosyalarınızı zipli rardan çıkardıktan sonra config.php dosyasını düzenlememiz gerekiyor.Sağ tıklayıp edit diyelim.Açılan sayfada oluşlturduğumuz ve sizin not aldığınız database ve kullanıcı – şfre bilgilerini giriyoruz.

Database bilgilerini doğru girdiğinizden emin olun.Aksi durumda siteniz database hatası verecektir.Aşağıda değiştirmeniz gereken alanları bold yaptım.Sonra dosyayı kayıt ediyorsunuz işlem tamamlanıyor.

// ** MySQL ayarları - Bu bilgileri sunucunuzdan alabilirsiniz ** //
/** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */
define('DB_NAME', 'veritabani-adi');

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */
define('DB_USER', 'veritabani-kullanici-adi');

/** MySQL veritabanı parolası */
define('DB_PASSWORD', 'veritabani-kullanici-sifre');

/** MySQL sunucusu */
define('DB_HOST', 'localhost');

 

6- Domain yönlendirme / NS Adresi güncelleme.

Domaininiz hangi firmada ile şimdi domaini yeni hosting sunucularına yönlendirmeniz gerekiyor. Ns bilgilerini yeni hosting firmanızdan temin etmelisiniz.

Aldığınız ns bilgileri genelde ns1 ve ns2 şeklinde iki adres olarak verilir.Ns bilgilerinizi güncelledikten sonra işlem 1-12 saat içerisinde tamamlanmış olacaktır. Bu süre içerisinde beklemekten başka yapılacak işlem yok.Bazı domain firmaları çok daha hızlı işlem görebilir.

Örnek: ns1.hostinfirmasi.com ns2.hostingfirmasi.com

Taşıma işlemimiz bu kadardı. Sizde çok kolay şekilde wordpress site taşıma işleminizi yapabilirsiniz. Ücretli destek almaya yada birinden rica etmenize gerek yok artık.